LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
پیام بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی به مناسبت سالروز شهادت رهبر قیام سال 1920 مردم عراق علیه اشغالگران انگلیسی
کد 10807
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 13 مرداد 1399 - 13 ذوالحجّة الحرام 1441
در آستانه سیزدهم ماه ذی الحجة الحرام، سالروز به شهادت رسیدن رهبر قیام سال 1920 میلادی مردم عراق علیه اشغالگران انگلیسی، شهید آیت الله العظمی شیخ میرزا محمد تقی شیرازی قدس سره بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی پیامی صادر کرد.

در بخشی از این پیام آمده است: ملت های مسلمان، به ویژه ملت عراق روز سیزدهم ماه ذی الحجة الحرام، سالروز به شهادت رسیدن مرجع بزرگ، مرحوم حضرت آیت الله العظمی شیخ میرزا محمد تقی شیرازی قدس سره را در پیش دارند؛ شخصیتی که برجسته ترین مردان وعالمان تاریخ نوین و رهبر انقلاب و قیام جاودانه سال 1920 میلادی علیه انگلیسی های متجاوز و اشغالگر در عراق به شمار می رود.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی این مناسبت جانسوز و دردناک را که در نهان خانه دل مسلمانان جای گرفته است گرامی می دارد و نمونه ها و زوایایی درخشان از نور سیره این عالم مجاهد و رهبر مدافع از اسلام و مسلمانان را در مصاف تهاجم غربی تجاوز اشغالگران بریتانیایی به استحضار می رساند؛ اشغالگری و تجاوزی که از آغاز تا به امروز بیشترین آزار و رنج را برای ملت های مسلمان داشته است و دارد که سیاست های غربی در موضع گیری نسبت به مستبدان، فاسدان و سرکشان و طاغوت ها از رهگذر حمایت های مادی و معنوی پنهان و آشکار کاملاً روشن و محسوس و ملموس است. آنچه نباید مورد غفلت قرار گیرد نقض حقوق بشر است که به دست گروه ها و دسته های حاکم بر مقدرات و سرنوشت ملت های مسلمان صورت گرفته است و همچنان نادیده انگاشته می شود.

مرحوم آیت الله العظمی شیخ میرزا محمد تقی شیرازی قدس سره آنان و نقشه های شوم استعمارگران بر ضد ملت های مسلمان و انگیزه واقعی آنان را در تهاجم نظامی و فکری و فرهنگی به درستی شناخته و درک کرده بود. از این رو رهبری و هدایت ملت مسلمان عراق در قیام گسترده فراگیر و اقدام همه جانبه آنان برای بیرون راندن استعمارگران انگلیسی از عراق دلیلی روشن است و به طور واضح نشان می دهد که ایشان حاضر نشد و اجازه نداد اشغالگری همانند سلطه عثمانی ها بر عراق جایگزین شود و دارایی و ثروت ملت های مسلمان را به یغما ببرد.

رهبر و پیشوای قیام مردم عراق بر ضد اشغال و اشغالگران، از همان آغاز، خطرهای حوادثی که امت اسلامی را در میان گرفته بود به خوبی و دقیق تشخیص داد و ماهیت آن را شناخت. لذا با سلحشوری و شجاعت و اقتدار به مصاف و جنگ با آن رفت و البته جان خود را فدای رهایی ملت مسلمان عراق کرد و به دست یکی از مزدوران دولت استعمارگر انگلیس با زهر کینه به شهادت رسید.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی همزمان با یادآوری و توجه دادن به این موضوع از تمام ملت های مسلمان یا نژادها و قومیت های گوناگون دعوت می کند که در سیره و منش و روش مرحوم آیت الله العظمی شیخ میرزا محمد تقی شیرازی قدس سره در تعامل با رفتار و حضور استعمارگران انگلیسی در زمان اشغال عراق تأمل و دقت کنند و روش فکری ایشان را در مورد آثار شومی که در صورت چیره شدن استعمارگران انگلیس بر کشورهای عربی و اسلامی تحمیل می شود، مدنظر قرار دهند.

بنابراین، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی تأکید می کند که ملت های مسلمان تجربه پیشینیان و اندیشمندان و حاکمان و شهیدان خود را مورد توجه قرار دهند و در موضع گیری خود در هنگام بروز بحران ها و چالش هایی که امت مسلمان را در میان می گیرد بازنگری کنند و از آن عبرت و خط بگیرند. در این معنا سیره عطرآگین و رهایی بخش شهید حضرت آیت الله العظمی شیخ میرزا محمد تقی شیرازی قدس سره ویژگی برجسته‌ای دارد که باید لحاظ شود.

این بنیاد در پایان پیام خود از ملت عراق می خواهد در خط مرجعیت والا قرار گیرند و به منظور به عقب راندن و خنثی کردن سیاست و رفتارهای استعمارگرانه که در راه در جهل و نادانی نگاه داشتن ملت عراق؛ یعنی ساکنان سرزمین امیرمؤمنان علیه السلام از هر سو آنان را مورد هجوم قرار داده است بی امان بکوشند و برنامه ها و سیاست های مراجع و بزرگان دین را معیار قرار دهند.
  
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن