LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
بیانیه سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان به مناسبت روز جهانی برادری مبتنی بر انسانیت
کد 11957
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 22 بهمن 1399 - 27 جمادى الثانية 1442
به مناسبت روز چهارم ماه فوریه (16 بهمن ماه)، روز جهانی برادری مبتنی بر انسانیت سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان (وابسته به بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی) بیانیه‌ ای به شرح زیر صادر کرد:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدای متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَی وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ؛ ای مردم، ما شما را از مرد و زنی آفریدیم و شما را ملت ملت و قبیله قبیله گردانیدیم تا با یکدیگر شناسایی متقابل حاصل کنید. در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست بی‌ تردید خدا دانای آگاه است» (حجرات/13).

خدای متعال در قرآن کریم شماری از عبرت‌ها و مثل‌ها آورده و طی آن همگان را بدون استثنا از نصیحت‌ها و خیرخواهی و هدایت خویش برخوردار کرده و از این رهگذر همگان را به عدالت و مساوات و خیرخواهی برای دیگران فراخوانده است. در این معنا بر اهمیت برادری و حسن رفتار با یکدیگر و در عین حال لحاظ داشتن جنس بشری تأکید داشته و به کنارگذاشتن اعتبارات نژادی بین همگان فرمان داده است.

در همین راستا رسولان و پیامبران الهی سنت‌هایی را بر پایه تعالیم آسمانی؛ یعنی برادری انسانی بنیان نهادند. بدین ترتیب شیوه و میراثی برای بشریت بر جای نهادند؛ میراثی که پیروی از آن، امنیت، همزیستی مسالمت آمیز و شکوفایی اجتماعی را تضمین و تأمین می‌کند.

پیامبر ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله نیز ایمان را قرین و همسنگ خیرخواهی برای برادران خواندند و زیباترین و والاترین تابلو انسانیت را به نمایش گذاشتند، آنجا که فرمودند: «لا یؤمن أحدکم حتی یحب لأخیه ما یحب لنفسه؛ ایمان هیچ یک از شما کامل نمی شود، تا هنگامی که آنچه را برای خود می پسندد، برای برادر مسلمانش نیز بپسندد».

حضرت امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیه السلام در نامه (عهدنامه) خود به کارگزارش بر مصر بر این مقوله تأکید داشتند. ایشان در نامه خود فرمودند: «اَلنَّاسِ صِنْفَانِ إِمَّا أَخٌ لَکَ فِی اَلدِّینِ وَإِمَّا نَظِیرٌ لَکَ فِی اَلْخَلْقِ؛ مردم دو دسته‌اند: یا برادر دینی تو و یا در آفرینش همانند تو هستند» (بحارالأنوار، ج74، ص240).

پیروان مدرسه و مکتب اهل بیت علیهم السلام نیز این فرهنگ را از اولیای دین به ارث برده‌اند و در تعامل و رفتار با دیگر افراد لحاظ داشتند و تفاوت های نژادی و قومی یا فکری در این تعامل ها دخالت نداشته است.

برهه های طولانی از روزگار ثابت کرده است که الحمد لله شیعیان در گذر دولت ها و ملت ها هیچ ارتباطی با نژادپرستی و تبعیض نژادی نداشته‌اند.

متأسفانه شاهد هستیم که تاریخ گذشته و تاریخ امروز از درد و رنج و مصیبت‌ها آکنده بوده و هست که به علت نژادپرستی و نفرت افکنی با انگیزه های فکری و مذهبی، شیعیان را با هزینه های سنگین مالی و جانی مواجه کرده است. گفتنی است که آثار شوم این تبعیض نژادی و مذهبی در بسیاری از موضع گیری ها تا به امروز همچنان پایدار است.

لذا سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان، به مناسبت روز چهارم ماه فوریه (16 بهمن ماه) که به عنوان «روز جهانی برادری» تعیین شده است از جامعه جهانی، مانند سازمان ها و دولت های جهان می خواهد همراه و همصدا نقض حقوق، به ویژه کشتار، شکنجه، سرکوب و تحریک مداوم برای نفرت افکنی و دیگر رفتارهای زشت و نکوهیده نژادپرستانه را متوقف کنند و از رهگذر اقدامات قانونی و عرف های اجتماعی برآمده از مبانی حقوق بشر از رفتارهای ضد انسانی و نژادپرستانه جلوگیری کنند، والله ولی التوفیق.
 
سازمان shia rights watch ـ واشنگتن
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.