LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
بیانیه بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی به مناسبت روز جهانی فعالیت های خیرخواهانه
کد 31408
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 30 شهریور 1401 - 24 صفر الأحزان 1444

به مناسبت فرارسیدن روز پنجم ماه سپتامبر، روز جهانی فعالیت های خیریه ای، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بیانیه ای به شرح زیر صادر کرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ؛ پس هر كه هموزن ذره‏ اى نيكى كند [نتيجه] آن را خواهد ديد» (زلزال/7).

از دیرباز تاکنون فعالیت های خیرخواهانه امیدی بوده و هست که مردم در شرایط دگرگونی و هول و هراس روزگار آن را فراموش نکرده و پی جوی اجرای آن هستند. این امر در حقیقت امری فطری و برآمده از سرشت طبیعی انسان است که در پرورش و فرهنگ انسان تجلی پیدا می کند، چیزی که انسان از خردسالی با آن بالیده و پرورش یافته است. نیکوکاری از کارها و ارزش های والایی است که انسان بدان توصیف می شود؛ چنان که به دیگر ویژگی های غریزی و والایی ها شناخته می شود.

شرایع آسمانی، عرف ها و قواعد اجتماعی و قوانین بین المللی بدین والایی خوانده و می خوانند، بی تفاوت که مردم، گروهی اقدام کنند یا اقدام، مستقل باشد. از این رو فعالیت خیرخواهانه نشانه والایی های اخلاق و نماد خردورزان شده است و اگر این خصلت فراگیر شود جامعه آبادانی می گیرد و اگر کم رنگ شود جلوه دیگری به خود می گیرد.

با توجه به اهمیت فعالیت خیرخواهانه و کمک رسانی به مردم، جامعه جهانی روز پنجم ماه سپتامبر را به کارهای خیریه ای اختصاص داده است و در این روز دیدگاه ها و نظریه ها و برنامه هایی ارائه می شود که به کارهای فشرده خیر تشویق و ترغیب می کند.

گفتنی است که فعالیت های خیرخواهانه همانی است که مردم به صورت گروهی بدان می پردازند و البته چیزی از اقدامات خیّرانه افراد نمی کاهد، بلکه برکات و دستاوردهای مثبت آن در هر شرایطی ـ سخت باشد یا شکوفا ـ به همه می رسد.

خدای متعال در این معنا در قرآن کریم می فرماید: «وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى؛ و در نيكوكارى و پرهيزگارى با يكديگر همكارى كنيد» (مائده/2).

نیکوکاری که در آیه بالا آمده گونه ای از گونه های خیر است و لفظ همکاری، فراخوان صریح به کارها و فعالیت های خیّرانه می باشد. فعالیت های خیرخواهانه در قالب و شکل و گرایش خاصی محدود نبوده، بلکه مطلق است و هر اقدام و فعالیتی که دارای گرایش های نژادی و عقیدتی باشد از نظر آسمانیان و زمینیان نکوهیده و ناپسند است.

از این خاستگاه و با فرارسیدن این مناسبت، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی از تمام رهبران و فرمانروایان کشورهای اسلامی می خواهد تمام کسانی را که به اتهام سیاسی و معارضان و کسانی که به جرم اظهارنظر در زندان ها حضور دارند مدارا کنند و برای بهبود بخشیدن به وضعیت شهروندان خود بکوشند.

نهادینه کردن فعالیت های خیرخواهانه در قالب کمک به دیگر ملت های گرفتار، برقرار کردن صلح میان آنان، برطرف کردن منازعات سیاسی، جنگ های مسلحانه و اختلاف های جاری میان آنان، در شمار عمل خیرخواهانه می باشد، والله ولی التوفیق.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن

  • نظری برای این خبر درج نشده است.