de پیام سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی مدارا
LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
پیام سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی مدارا
کد 32276
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 25 آبان 1401 - 21 ربيع الثاني 1444

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی مدارا، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله) پیامی صادر کرد. مشروح این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

به مناسبت ۱۶ نوامبر، روز جهانی مدارا، سازمان ملل متحد بر تعهد خود در ارتقای تفاهم و درک متقابل بین فرهنگ ها و ملت ها در چارچوب اعلامیه اصول و برنامه کاری مصوب کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۵، تأکید کرد.

تجربه سال ‌های گذشته این حقیقت را ثابت کرده است که دنیا دیگر یک دهکده کوچک نیست، بلکه به یک بدن واحدی تبدیل شده است. از این رو هیچ کس در هیچ جای جهان از پیامدهای اختلافات سیاسی، درگیری های مذهبی و دینی، جنگ های نظامی، نزاع های اقتصادی، بلایای زیست محیطی و بیماری های همه گیر در سراسر جهان مصون نیست. همه مردم بدون توجه به نژاد، قومیت، دین و مذهب و فرهنگ، اثرات منفی آن را در جزئیات زندگی روزمره خود تجربه کرده اند. شکی نیست تساهل و بی تفاوتی در مواجهه با این چالش های سرنوشت ساز، جهان را در برابر خطرات و بلاها آسیب پذیر خواهد کرد، که ممکن است آن را به سمت فنا و نابودی بکشاند.

چالش های اخیر جهانی این احساس را در بین افراد تقویت کرده است که باید از خود و مشکلات خود مراقبت کنند و چاره ای بیندیشند، و منتظر ابتکار عمل کشورهایشان نباشند و در عین حال به اهمیت استفاده از تکنولوژی و رسانه های اجتماعی برای تعامل با همتایان خود در سراسر جهان، که امیدها و دردهای مشترکی با هم دارند، پی ببرند. در اینجا اهمیت مدارا به عنوان عامل مثبت تعامل بین انسان ها با مفاهیم احترام به حقوق بشر، پذیرش دیگران و تنوع در سطوح و اشکال مختلف آن، آشکار می شود.

مدارا به معنای پذیرش تمایز و نفی تبعیض، افراد را به سوی تعالی و خلاقیت سوق می دهد و حاشیه آزادی را گسترش داده، از صحنه خارج کردن دیگران را از بین می برد. در نتیجه مدارا به سوپاپ اطمینانی برای جوامع بشری تبدیل می شود و خطرات بی عدالتی، استبداد و تعصب را دفع می کند و راه را برای جهانی مملو از امنیت، صلح و ثبات هموار می سازد.

مدارا پروژه ای جمعی است که همه اقشار جامعه در آن مشارکت دارند، و مقامات دولتی و خصوصی با همکاری یکدیگر، از طریق نهادهای آموزشی، رسانه ها، ارتباطات، دادگستری، قوه قضائیه، فرهنگ و دین، با راه اندازی برنامه ها و تجلیل از پیشگامان مدارا و برجسته سازی پروژه های آن ها، و صدور قوانین و مقررات مربوط به ترویج و تقویت فرهنگ تساهل و مدارا، و نفی اشکال مختلف تعصب و عدم مدارا، حمایت خود را نسبت به این پروژه نشان می دهند.

ما بدین وسیله در این روز جهانی ضمن تعهد و پایبندی خود به اصول مدارا، از رهبران سیاسی، معنوی و اجتماعی جهان می‌ خواهیم تلاش بیشتری برای گسترش مدارا، و عدم تساهل در برابر هرگونه تلاش برای تضعیف این ارزش انسانی، به ‌ویژه باتوجه به شرایط کنونی جهان که نیاز مبرمی به صلح و امنیت مبتنی بر مدارا دارد، انجام دهند.

والله من وراء القصد

سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» - واشنگتن

  • نظری برای این خبر درج نشده است.