LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
هشدار مرکز بین المللی آدم نسبت به فجایع اخیر عراق
کد 3466
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 27 خرداد 1393 - 18 شعبان المعظّم 1435
مرکز بین المللی آدم، طی بیانیه ای اقدام داعش در کشتن صدها اسیر نظامی و غیر نظامیِ عراقی را به شدت محکوم کرد. در این بیانیه که در روز دوشنبه (25/3/93) صادر شده آمده است: این کشتارها و اعدام های جمعی با تمام ارزش های انسانی، قوانین و پیمان و عرف بین المللی و فراتر با ارزش ها و اصول اسلامی در تضاد است».

این مرکز همچنین نسبت به مخاطره آمیز بودن اجرای احکام اعدام های جمعیِ نظامیان، مردم عادی و روحانیونی که با سازمان تروریستی داعش همکاری نکرده هشدار داد و از شورای امنیت، سازمان ملل و نمایندگی های آن و جامعه ی جهانی و منطقه ای خواسته اقدام های ضد بشری و دینی داعش در دو شهر تکریت و موصل را محکوم کرده، بدون از دست دادن فرصت درباره ی جنایات این سازمان تحقیقات لازم انجام دهد.

گفتنی است که گروهک تروریستی داعش روز جمعه ی گذشته اقرار کرد که پس از تصرف پایگاه هوایی «اسپایکر» در تکریت 1700 دانشجوی دانشکده ی نیروی هوایی را کشته است. در یکی از رجزخوانی ها و عربده کشی های این سازمان تروریستی در این زمینه، رهبر آن ابوبکر بغدادی دستور اعدام 1700 دانشجوی شیعه این دانشکده را صادر کرد و به آزادی 800 نفر دیگر که سنی مذهب بودند دستور داد.

در بخش دیگر بیانیه ی «مرکز بین المللی آدم برای دفاع از حقوق بشر و آزادی ها» آمده است: این سازمان تروریستی جنایتی وحشیانه و نسل کشی تمام و بی کم و کاستی بر ضد نوع بشر مرتکب شده است که اعدام های گروهی تبلور آن است؛ رفتاری که در دو جنگ جهانی مانند نداشته است. بنابراین، مرکز بین المللی آدم از جامعه ی جهانی می خواهد با اتخاذ تصمیمات و راهکارهای سریع از کشتار بیشتر مردم بی دفاع، روحانیون و سربازان اسیر عراق جلوگیری کند.

این مرکز در ادامه ضمن محکوم نمودن برخی از رسانه های عربی و بیگانه اظهار داشت: علی رغم این که جهان به صورت گسترده با خطر این گروه های تروریستی رو به روست، اما برخی شبکه های ماهواره ای عربی و جهانی در نقل اخبار از عملکرد حرفه ای فاصله گرفته، دروغ پردازی می کنند و برای برانگیختن جنگ مسلحانه و تحریک و تشویق به کشتن شهروندان بی گناه می کوشند.

شایان توجه این که سازمان تروریستی داعش پس از عقب نشینی مسئولان از استان های صلاح الدین و نینوا در شمال عراق و مسلط شدن ترویست ها بر بخش هایی از آن، صحنه هایی ویدیویی منتشر کردند که تیرباران جنگجویان این سازمان تروریستی به سوی مردم و سربازانی که به اسارت گرفتند به نمایش می گذارد. در این ویدیوها دیده می شود که اسیران را سوار کامیون کرده، سپس با دستان بسته آنان را در چاله ای نه چندان گود وادار به خوابیدن به رو کرده، سپس پیکرهای غرقه به خون سربازان و مردم بی دفاع را که به رگبار بسته شده اند به نمایش می گذارد.

شایان توجه این که مرکز یادشده یکی از اندک مؤسسه ها و مراکز غیر دولتی است که در عراق فعالیت داشته، تعرض به حقوق بشر در عراق و دیگر کشورها را پیگیری کرده، آن را پوشش می دهد.

این مرکز غیر انتفاعی همچنین در دفاع از آزادی ها و حقوق بشر در سراسر جهان اهتمام می ورزد و بدون گرایش نژادی و مذهبی، بلکه بر پایه ی آموزه های الهی و آیه شریفه «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ؛ ما بنی آدم را گرامی داشتیم» در راه تحقق بخشیدن به هدف خود که همان گسترش بیداری و فرهنگ حقوقی در جامعه و ارائه ی مشورت و حمایت های حقوقی و تشویق به استیفای حقوق و آزادی ها با ابزار مسالمت آمیز می کوشد.
 
مرکز بین المللی آدم
 
اخبار مرتبط: