LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
پیام بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله به مناسبت روز جهانی زن
کد 35012
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 18 اسفند 1401 - 16 شعبان 1444

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی زن، بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله پیامی به شرح زیر صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

ای مردم، بترسید از پروردگار خود؛ آن خدایی که همه شما را از یک تن بیافرید و هم از آن جفت او را خلق کرد و از آن دو تن خلقی بسیار در اطراف عالم از مرد و زن پراکند. و بترسید از آن خدایی که به نام او از یکدیگر مسألت و درخواست می‌کنید و درباره ارحام کوتاهی نکنید، که خدا مراقب اعمال شماست.

لازم به ذکر است، در حالی جامعه جهانی در بزرگداشت روز جهانی زن شرکت می کند، که اسلام حنیف جایگاه والایی به این موجود استثنایی عطا کرد و او را با عطایی در سطوح مختلف انسانی تکریم و از سایر موجودات متمایز نمود و از طریق شریعت و آموزه های خود، فضایی اصیل و بنیادی در اختیار او قرار داد که اهمیت جایگاه آن در امر و هدایت و ارشاد کمتر از سایر موجودات نیست.

سیره و روش رسول خدا و اهل بیت او صلوات الله علیهم در تکریم زنان و تجلیل از مقام آنان با تقدیس و احترام و تکریم، مواضع و رویکردهای محکم و استواری داشت. برای شأن و کرامت او همین کافی است که بهشت را زیر پای او و رضایت و نارضایتی را در گرو رضایت او قرار داد و رسول خدا صلی الله علیه وآله او را به مثابه شیشه و ریحانه (گل خوشبو) می داند که این نشان از لزوم برخورد با او به بهترین نوع برخوردهای محتاطانه که با احترام، مهربانی، لطافت و محبت پاک و عفیف، آمیخته است.

واجب کردن حجاب و عفاف، الزاماً برای جوامع اسلامی در چارچوب شرع اسلام به عنوان یک حمایت روانی و جسمی که نشان دهنده جایگاه والای زن است، یک واجب لازم الاجراست و حجاب برای او در داخل جوامع در نظر گرفته شده تا او را از انزوا، افترا و برخورد با او به عنوان یک کالای ارزان قیمت برای نمایش، همانطور که متأسفانه در برخی از جوامع وجود دارند، محافظت کند.

در حالی که اسلام حقوق زن را در جزئیات مختلف امور روزمره اش ازجمله حق زندگی کریمانه، زندگی امن، حق تحصیل علم، حق بیان، حق اشتغال و سایر حقوقی که تقریباً در برخی از جنبه های زندگی از حقوق مردان هم بیشتر است، نادیده نگرفته است.

اما برهم زدن آرامش او یکسری از اعمال خودسرانه دنیوی است که گاه ازسوی ائمه جاهلیت و افراط گرایی سرچشمه می‌گیرد و گاهی ازسوی حاکمان مسلط بر ملت ها اعمال می شود، علاوه بر تعدی به قداست زنان از طریق برنامه‌ها و جهت‌ گیری‌هایی با ادعای تمدن، که در واقع به دور از آن هستند، و آنان به تشریع قوانین شیطانی می بالند که ظاهر آن حقوق زنان و در باطن آن انحلال اخلاق و سلب مقام فطری، نجابت و کرامت اوست.

بنابراین، بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله در این مناسبت بین المللی، از رهبران و مردم کشورهای عربی و اسلامی می ‌خواهد تا برای پس گرفتن حقوق زنان تلاش کنند و از آنچه برخی از نظام ‌های بین‌ المللی با انجام دادن آن باعث می شود ارزش و احترام زنان از بین برود، دوری کنند و همزمان از ملت ها و جوامع می خواهد که به آموزه ها و آداب اسلامی و رسوم و عرف اجتماعی که از زنان دفاع و از حقوق آن ها حمایت می کند، پایبند باشند.

ما در این مناسبت فرصت را غنیمت شمرده، خواستار عفو زنان دستگیر شده به دلایل سیاسی هستیم.

بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله ـ واشنگتن

  • نظری برای این خبر درج نشده است.