LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
پیام بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله به مناسبت عید سعید غدیر ۱۴۴۴
کد 37816
تگ ها
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 12 تیر 1402 - 14 ذوالحجّة الحرام 1444

بنیاد جهانی مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله به مناسبت نزدیک شدن به عید بزرگ اسلام، عید غدیر ۱۴۴۴ پیامی صادر کرد. مشروح این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحيم

«إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ؛ سرپرست و رهبر شما تنها خدا است، و پيامبر او، و آن ها كه ايمان آورده‏ اند و نماز را برپا می دارند و در حال ركوع زكات می پردازند».

بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله فرا رسیدن عید سعید غدیر خم را به همه ملت های اسلامی و پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام تبریک و تهنیت عرض نموده و از درگاه خدای متعال صمیمیت، برادری، امنیت و رفاه برای ملت های اسلامی را مسئلت می نماید.

این بنیاد جهانی فرصت این مناسبت خجسته را مغتنم شمرده و از ملت های مسلمان می ‌خواهد که صفوف خود را متحد کنند، اختلافات خود را کنار بگذارند، به سوی سخنی كه ميان همه مشترک و يكسان است روی بیاورند و به کلام خدای متعال که می فرماید «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللهِ جَمیعاً وَلا تَفَرَّقُوا؛ همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراكنده نشوید» عمل کنند.

دعوت این بنیاد شامل رهبران فکری جوامع اسلامی، اعم از روحانیان و طلبه ها، به ویژه کسانی که متصدیان امور امت اسلامی هستند، مانند خطبای منابر و ائمه جماعت مساجد، برای ندادن فرصت به افراد و کسانی که به دنبال متفرق و پراکنده کردن جوامع و دامن زدن به نزاع های فرقه ای و مذهبی هستند، می شود.

این بنیاد تأکید می کند که گفتگو، پذیرش اختلاف، نفی تعصب، مدارا و گذشت کردن، از ویژگی های ذاتی و اصیل است که خالق متعال به پیروان امت حضرت محمد صلی الله علیه وآله سفارش کرده است و مکتب اهل بیت علیهم السلام متعهد به دفع ضرر از عموم مسلمانان بوده و هست.

همچنین از رهبران کشورهای اسلامی می‌ خواهد که به امانتی که نزد آن هاست، از طریق تعامل و رفتار با همه شهروندان مسلمان به طور یکسان و بدون تبعیض نژادی، فرقه‌ای و یا ملی، همانگونه که پیامبر خدا صلی الله علیه وآله بیان کرده است (هيچ عرب را بر عجم، و هيچ عجم را بر عرب برترى نيست، مگر به تقوا) متعهد شوند. 

بنیاد جهانی مرجع عالیقدر آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله خاطرنشان می کند که حاکمان مسلمانان مسئولیت قانونی، شرعی و انسانی در تضمین عدالت اجتماعی میان مسلمانان و غیرمسلمانان بدون تبعیض را برعهده دارند.

از این رو از آنان می ‌خواهد، به وسیله اقدامات و تصمیم ‌هایی که ثبات و صلح بین ملت ها و کشورهای اسلامی را تأمین می ‌کند، اولاً اصلاحاتی همه جانبه در امور مختلف داخلی و ثانیاً اصلاحاتی در امور روابط با سایر کشورهای اسلامی را آغاز کنند.

این بنیاد تأکید می کند که در رأس این اولویت ها، مبارزه با افراط گرایی و تعصب فکری و مذهبی، ایجاد پل های اعتماد بین جوامع و مقامات دولتی و بازگرداندن انسجام اسلامی بین اعضای جوامع، است.

در عین حال، از آنان می خواهد برای بهبود وضعیت معیشتی و حقوقی شهروندان در کشورهای اسلامی و پیشبرد واقعیت خدمات و حقوق مفروض و در رأس آن ها پیشرفت همه علوم انسانی از طریق توسعه وسایل آموزشی و پرورشی، علاوه بر احیای بخش سلامت برای تضمین جوامع سالم و همچنین تضمین آزادی های عمومی و خصوصی که قوانین دمکراتیک و عرف های اجتماعی را نقض نمی کنند و یا بر باورهای مذهبی تأثیر نمی گذارد، تلاش کنند.

بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله همچنین خواستار فعال کردن اصل ابتکارات ملی و انسانی در عفو، مدارا و گفتگو و آغاز گام ‌هایی برای جلب اعتماد، مانند آزادی زندانیان سیاسی، فعالان، روزنامه ‌نگاران و اصحاب عقاید مختلف و شرکت دادن جوانان در تصمیم گیری ها و گشودن درها به روی خواسته های جوامع مشتاق به ترقی، پیشرفت و سعادت، است.

بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله ـ واشنگتن

  • نظری برای این خبر درج نشده است.