LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
پیام بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله به مناسبت روز جهانی جوانان
کد 38847
تگ ها
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 22 مرداد 1402 - 25 محرّم الحرام 1445

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی جوانان پیامی صادر کرد. مشروح این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جوانان، برانگیزاننده ملت ها و محور فعالیت، منبع قدرت و دوام و ضامن بقای آن هستند. ملت ها به وسیله جوانان ارتقا پیدا می کنند و حال و آینده شان شکوفا می شود اما همه موارد فوق الذکر بستگی به معیارها و ضابطه هایی دارد که خلاقیت و شکوفایی این قشر را تضمین ‌کند، که به این منظور، دولت ها و نظام های حاکم و جوامع، به این مسأله توجه کرده اند.

از آنجایی که جامعه جهانی در یازدهم آگوست سال جاری، روز ویژه جوانان را براساس آنچه که سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی برای این قشر تعیین کرده است، جشن می گیرد و امیدوار است که این روز نقطه شروعی برای توجه به جوانان و تلاش برای فراهم کردن مقدمات موفقیت در جوامع باشد، بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله ضمن قدردانی از فعالیت های در این زمینه، این پیام را به تمام حکومت های اسلامی ابلاغ می کند که سرنوشت امت پیامبر اعظم حضرت محمد صلی ‌الله ‌علیه ‌وآله بر عملکرد و نقش جوانان، مبتنی است.

سرلوحه توصیه های این بنیاد به حکومت‌های اسلامی درخصوص جوانان این است که در برابر تهاجم فرهنگی مشکوک، قاطعانه ایستادگی کنند؛ تلاش هایی که ارزش‌ها و اصول دینی و فطرت انسانی را متزلزل و عناوین وسیع مختلفی، مانند آزادی های عمومی و خصوصی را ترویج می کند اما در واقع تخطی، نقض و به چالش کشیدن آشکار اخلاق ناب انسانی است.

این برنامه‌ها که توسط سازمان‌هایی مخفی با هدف گسترش انحلال اجتماعی و فروپاشی خانواده ها دنبال می‌شوند، به یکی از جدی‌ ترین چالش‌های پیش روی جوانان مسلمان تبدیل شده‌اند، به ‌ویژه اینکه نظام ‌های سیاسی هنوز از نظر عملکرد فرهنگی و شناختی پایین تر از سطح مسئولیت خودشان قرار دارند.

همچنین اکثر متفکران و اندیشمندان مسلمان تأکید می ‌کنند که تهدید تهاجم فرهنگی از خلأها و روزنه هایی که باعث غفلت عمدی و غیرعمدی مقامات حاکم در کشورهای اسلامی می ‌شود، نشأت می گیرد که منجر به ایجاد خلأ فکری و فرهنگی شده و سازمان‌های مشکوک توانسته اند از طریق آن بر آگاهی‌های جامعه تأثیر بگذارند و ایده ها و افکار مخرب شان را گسترش دهند.

در حالی که آشفتگی های سیاسی، عدم ثبات و نوسانات اقتصادی و کاهش سطح زندگی افراد در کشورهای مسلمان نقش هایی را ایفا کرده است که به گسترش و وسیع تر شدن مرز جهل ارزش ها کمک کرده، اعتقادات اصیل ناشی از آموزه های اسلامی را که واقعاً به حقوق بشر و کرامت انسانی اهمیت می دهند، متزلزل کرده است.

در حالی که فقدان حقوق مفروض مانند: حق آموزش، مراقبت های بهداشتی، حق ابراز عقیده و آزادی بیان و حق زندگی آبرومندانه، دلایل دیگری است که با تاسف فراوان به موفقیت تهاجم فرهنگی، کمک کرده است.

از این رو بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله با بهره گیری از این مناسبت بین المللی، نسبت به عواقب امور، در صورت تداوم وضعیت کنونی در جوامع اسلامی هشدار می دهد و خواستار موضع گیری جدی و همه جانبه همه کشورهای اسلامی برای اهتمام و توجه به امور جوانان و تلاش در جهت تحکیم اصول و مبانی اسلامی در روح و روان آنان با راه و روش های مفید علمی و عملی، است.

در رأس این روش ها ارائه آزادی های عمومی است که فراتر از عرف های جامعه نباشد، و کاهش پدیده استبداد سیاسی یا امنیتی، آزادی زندانیان عقیدتی، تلاش برای خنثی کردن ایدئولوژی افراطی و تضمین سایر حقوق جوانان برای برخورداری از یک زندگی کریمانه گرفته تا آموزش باکیفیت و در نهایت تضمین فرصت های شغلی و توسعه و پیشرفت، دیگر لازمه این امر است.

بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله ـ واشنگتن

  • نظری برای این خبر درج نشده است.