LOGIN
اخبار مراکز
alshirazi.org
بررسی نقش قانونگذاری حکیمانه در حمایت از حقوق بشر در نشست ماهانه مرکز آدم در کربلای معلی
کد 43124
تگ ها
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 22 بهمن 1402 - 30 رجب الأصب 1445

مرکز حقوق بشری آدم، از مراکز مرتبط با مرجعیت در کربلای معلی، موضوع  «قانونگذاری حکیمانه و نقش آن در حمایت و ارتقای حقوق بشر در عراق» را مورد بحث و بررسی قرار داد.

این نشست به مناسبت روز قانونگذاری عراق با حضور جمعی از محققان و دانشگاهیان در مؤسسه فرهنگی ـ رسانه ای النبأ، از مراکز مرتبط با مرجعیت در کربلای معلی، برگزار شد.

دکتر علاء الحسینی، پژوهشگر مرکز آدم، در این نشست اظهار داشت: روز قانونگذاری عراق، با سالگرد انتشار اولین شماره از روزنامه رسمی عراق در سال ۱۹۲۵ مرتبط است.

این روز به عنوان نخستین نقش قانون ‌گذاری در کشور محسوب می شود و باید به خاطر داشت که ملت عراق، مانند همه ملت های دیگر در جهان، در سایه کشوری زندگی می ‌کنند که هزاران سال پیش تشکیل شده است. دولت باستانی عراق عبارت بود از مجموعه ای از ممالک در بابل، موصل، ذی قار و سایر ممالک یا کشورهایی که بر بخش هایی از عراق حکومت می کردند و پس از آن ها دولت اسلامی و حکومت صدها ساله آن بر این کشور، و در آخر کشور مدرن و امروزی که در سال ۱۹۲۱ تشکیل شد و در سال های ۱۹۲۵ و ۱۹۳۱ تحولات اساسی بزرگی را تجربه کرد، تا اینکه در سال ۱۹۳۱ که تاریخ پیوستن مان به جامعه بین الملل بود، عراق حاکمیت کامل خود را از قیمومیت بریتانیا به دست آورد.