LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
پیام بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله به مناسبت روز جهانی عدالت اجتماعی
کد 43280
تگ ها
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 29 بهمن 1402 - 7 شعبان المعظّم 1445

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی عدالت اجتماعی، بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله پیامی صادر کرد. متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحيم

«وَإِذَا حَکَمْتُمْ‌ بَيْنَ‌ النَّاسِ‌ أَنْ‌ تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ‌؛ و هنگامی كه ميان مردم داوری می كنيد، از روی عدالت داوری كنيد».

از زمان پیدایش تمدن های باستانی تا عصر حاضر، ملت ها مشتاق بوده اند و هستند تا عدالت اجتماعی را در میان افراد و طبقات جوامع خود براساس فطرت و طبیعت انسانی و الزامات امنیت اجتماعی و صلح مدنی تضمین کنند.

عدالت همواره وسیله ای برای رسیدن به هدفی والا بوده است که قوانین آسمانی و قوانین اساسی بین ‌المللی و همه قوانین و موازین اجتماعی آن را تضمین می‌ کند، تا جایی که یکی از ویژگی های اصلی همه نظام‌ های حاکم شده است.

اما آنچه مایه تأسف است این که شاهد غلبه جهل و انحصار ثروت عمومی هستیم که ناشی از عدم آگاهی نزد برخی از رهبران و حاکمان در بسیاری از کشورهاست که منجر به پدیده هایی منفی شده و مردم و مقامات را به یک اندازه نابود می کند.

لذا فقدان عدالت اجتماعی در این کشورها باعث کاهش کیفیت سطح زندگی، رنج، بدبختی، فساد مالی و اداری، ناآرامی های سیاسی و اجتماعی و درگیری هایی شده است که از نظر مالی و معنوی برای مردم این کشورها گران تمام می شود.

در حالی که نهاد بین المللی سازمان ملل متحد، روز جهانی عدالت اجتماعی را در بیستم فوریه گرامی می‌ دارد، بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله از این فرصت برای ارسال پیامی به رهبران و حاکمان ملت های عرب و اسلامی استفاده می ‌کند که شامل مجموعه‌ ای از توصیه های ویژه است.

این بنیاد بر ضرورت بازنگری در سیاست های حکومتی که در کشورهایشان دنبال می ‌شود، به ویژه در سطح حقوق اولیه شهروندی، مانند: حق تعلیم و آموزش، درمان، تأمین اجتماعی و بهبود شرایط زندگی، از طریق توزیع عادلانه ثروت و برابری در توزیع بدون تبعیض، تأکید می کند.

همچنین این بنیاد به اهمیت اعطای حق بیان، حق مخالفت و پذیرش اختلاف و احترام به نظرات دیگران اشاره و تأکید می نماید، زیرا این امور از شروط جدایی ناپذیر عدالت اجتماعی است.

بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله همچنین از حاکمان بدون استثنا می خواهد که زندانیان عقیدتی را آزاد کرده و آن ها را در حل معضلات امور سیاسی و اجتماعی مشارکت دهند، والله من وراء القصد.

بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله - واشنگتن