LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
بیانیه ی سازمان جهانی نفی خشونت درباره ی برگزاری اجلاس سران کشورهای عربی در اردن
کد 4983
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 08 فروردین 1396 - 29 جمادى الثانية 1438
به مناسبت برگزاری اجلاس سران کشورهای عربی در اردن، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی) بیانیه ای به شرح زیر صادر کرده است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: «وَلْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَأُولَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ؛ و باید از میان شما گروهی [مردم را] به نیکی دعوت کنند و به کار شایسته وادارند و از زشتی بازدارند و آنان همان رستگارانند» (آل عمران/104).

همزمان با برگزاری اجلاس سران کشورهای عربی و حضور سران، رؤسا و پادشاهان در کشور اردن، ملت های عربی و اسلامی در انتظارند که از دستاوردهای مثبت این کنگره ی منطقه ای مطلع شوند و امید دارند که این اجلاس بتواند از سیر قهقرایی اوضاع انسانی، در این شرایط و فضا و مقطع تاریخی جلوگیری کند.

سران عرب در شرایطی فوق العاده حساس و مخاطره آمیز که حجم مسئولیت های ملی، دینی، اخلاقی و انسانی را چند برابر می کند، گرد می آیند؛ مسئولیت هایی که به صورت یکنواخت و یکسان بر دوش آنان قرار دارد، چراکه غالب ملت های عربی سیر قهقرایی بی سابقه ای را در این روزگار شاهد هستند.

در شرایط و اوضاع فعلی رفع اختلافات و منازعات سیاسیِ جاری بین نظام های حاکم و مقدّم داشتن مصالح ملی و دور نگاهداشتن آن از گزند منازعات و جبهه گیری و جبهه سازیِ مورد نظر بیگانگان و جبهه های داخلی که امنیت و سلامت فرد و جامعه را لحاظ نمی دارند، یک ضرورت و امری بایسته است.

به همین منظور باید به گونه ای شفاف و صادقانه برای متوقف کردن جنگ در شماری از کشورها مانند: یمن، سوریه و لیبی، و خاموش کردن تنور شعله ورِ آن عمل کرد و توجه داشت که این جنگ ها هستیِ مردم را بدون ترحم بر باد داده است.

رهاوردها و تحقیقات قاطع نشان می دهد که ملت های عرب هماره تحت تأثیر حوادث و رخدادها قرار می گیرند، بدین معنا که اگر تزلزل امنیتی یا نابسامانی در مملکتی به وجود بیاید بر سایر کشورها و ملت های مجاور اثر می گذارد و همین امر تمام دولت های عربی را ملزم می کند که برای ترمیم و سامان دادن شرایط موجود، در سیاست های داخلی و خارجی خود تجدیدنظر کنند.

این سازمان توجه می دهد و یادآوری می کند که زنگ خطر رساتر از همیشه به صدا درآمده است و هشدار می دهد که جهان عربی بر لبه ی پرتگاه ژرف گرسنگیِ فراگیر قرار دارد و شماری از ملت ها گرفتار این پدیده ی شوم شده اند و فراتر اینکه خلأ جدی امنیتی و بی ثباتی، کشورهایی را که هنوز با ثبات و استوار هستند تهدید می کند که ممکن است ـ خدای ناکرده ـ در صورت عدم پیشگیری از رشد وضعیت موجود از سوی حاکمان عرب، مرگ و کشتارِ جمعی، گریبان آن جوامع را نیز بگیرد.

تروریسم و اندیشه ی تکفیری پیوسته در کمین تمام کشورهای عربی نشسته و منتظر فرصت است تا اگر خلأ یا عدم ثبات امنیتی ببیند، آن را چنان لقمه ای چرب فرو برد و بهترین گواه بر این مطلب کشورهای عراق، سوریه، یمن، لیبی و مصر است. مجدداً یادآوری می شود که این خطر، فراگیر و همیشه در کمین است و همراهی و همسویی همگان و وانهادن و ترک منازعات و تنش ها را از حاکمان می طلبد.

فراتر از آنچه بیان شد، این سازمان تأکید دارد که اصلاحات در کشورهای عربی و اسلامی بسیار ضروری است و نباید از آن غافل و نسبت به آن بی توجه بود، به ویژه این که اوضاع پرونده های حقوق بشری، دموکراسی و زیست مسالمت آمیزِ اجتماعی روز به روز بدتر می شود و این مقوله از تروریسم و اندیشه ی تکفیری کم خطر تر نیست.

از این رو سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» بر ضرورت رسیدگی جدی و سامان دادن این موارد به شدت تأکید دارد تا از این رهگذر شکافِ به وجود آمده ی بین ملت ها و رهبران سیاسیِ آن پر شود و باید جوامع خود را به خیزش فرا خواند و در این راه تلاش کرد، چراکه این خواسته ها، انسانی و قانونی است.

به این منظور از تمام دولت ها و حکومت ها می خواهد که منطق گفتگو، تفاهم و سیاستمداری را در فراهم آوردن آشتی ها و سامان دادن به نابسامانی ها به کار بندند.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.