LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
بیانیه بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بمناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
کد 5704
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 29 مهر 1396 - 30 محرم 1439
در آستانه ی فرارسیدن اربعین حسینی، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدای متعال می فرماید: «وَمَنْ یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَی الْقُلُوبِ؛ و هرکس شعائر خدا را بزرگ دارد، در حقیقت آن [حاکی] از پاکی دل هاست».

اندک روزهایی مانده است که جمعیت میلیونی از جای جای عراق و از سراسر جهان به سمت بارگاه ملکوتی پدر آزادگان و سرور جوانان اهل بهشت، حضرت امام حسین علیه السلام روانه می شوند تا مراسم مقدس اربعین آن حضرت را در کربلای معلی برگزار کنند؛ مراسمی که برای آزادگان به مدرسه ای بدل شده است و از ارزش هایی چون: ایثار، تعاون، امانت، خدمات عمومی، اخلاص و ذوب شدگی در تمام داده های کربلا و عاشورا که خاستگاه همه ی فضایل انسانیِ کم نظیر، بهره می گیرند و آن را تجسم عینی می بخشند.

راهپیمایی میلیونی در اربعین در حقیقت فرصتی است برای آشنا شدن بیشتر با ارزش های عاشورا، ارزش هایی که با اشک های جوشان روان شده و در این ایام است که بر امام حسین علیه السلام و خاندان و یاران ایشان افشانده و جاری می شود، چراکه این پاکان همه چیز و جان خود را در راه انسان ها ـ که خدای متعال نیکویش آفریده و تکریمش کرده و گرامی اش داشته است ـ فدا کردند.

به منظور تحقق بخشیدن به بالاترین مرحله ی هشیاری و تفاعل با این ارزش های والا مواردی بایسته و شایسته ی یادآوری است:

1. استفاده ی بهینه و همه جانبه از وقت و فرصتی که مؤمنان در مسیر حرکت به کربلای معلی دارند. پس زائران گرامی! از فرصت فراهم شده نهایت بهره وری همه جانبه از قیام و خیزش حسینی را داشته باشند؛

2. حوزه علمیه نجف اشرف و کربلای معلی در مسیرهای راهپیمایان و زائران اربعین حسینی به کربلا و همچنین در شهر مقدس کربلا ایستگاه هایی را برپا می کنند. در این ایستگاه ها علما و روحانیون شبانه روز حضور داشته و به پرسش های دینی و مسائل مرتبط با قیام امام حسین علیه السلام پاسخ می دهند و جزوه هایی روشنگر و بیانگر حقایق و آشنا کننده ی با احکام و قضایای حسینی توزیع می کنند. از آن جا که این جایگاه ها و ایستگاه ها دانشسرایی موسمی و فصلی به شمار می رود، بر زائران حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام بایسته و شایسته است که از این فرصت بهترین استفاده را ببرند و به طور عمیق و گسترده از آن استفاده کنند و بر اندوخته ی دینی، فکری و فرهنگی خود بیفزایند.

دیگر این که زائران گرامی به واجبات شرعی خود، مخصوصاً اقامه ی نماز جماعت اگر ممکن باشد توجه کنند و بدان اهمیت بدهند و از کارهای حرام بپرهیزند.

3. اهتمام و توجه به قضایا و مسائل مسلمانان در این ایام، به ویژه ملت عراق که با یک فرایند مهم تاریخی روبروست ضرورتی همه جانبه دارد که از آن نباید غافل بود.

در این معنا باید آموزه ی گرانسنگ رسول خدا صلی الله علیه وآله به طور گسترده تجسم خارجی پیدا کند که فرموده اند: «من أصبح ولم یهتم بأمور المسلمین فلیس بمسلم؛ هرکس که صبح کند، اما به امور و کار مسلمانان اهتمام نورزد، مسلمان نیست». باشد که با اهتمام ورزیدن به امور مسلمانان از کسانی باشیم که ارزش های بزرگ و والای عاشورایی را عینیت بخشیم.

4. تمام مؤسسه ها، موکب ها و همه ی مؤمنان باید به زائران امام حسین علیه السلام که از سراسر جهان در این گردهماییِ معنوی و بزرگ شرکت می کنند، خدمات شایسته را ارائه دهند و با آنان راه مدارا و مردم داری را در پیش گیرد. گفتنی است که همه ساله این شیوه ی رفتاری و میهمان نوازی از آنان دیده شده و می شود. دیگر این که نظافت محیط و رعایت حقوق مردم و حق الناس کاملاً رعایت شود.

همچنین شایسته است که مسئولان دولتی در عراق شرایط سفری خوب و آسان برای زائران فراهم کنند تا زائران بتوانند به آسانی به این سفر رفته و بدون مشکلی توفیق زیارت پیدا کنند.

در پایان توفیق همگان برای جلب خشنودی حضرت باری تعالی را از حضرتش خواستاریم و این که ما را در رفتارمان در پیمودن راه امام حسین علیه السلام موفق دارد، ان شاء الله تعالی.
 
29 محرم الحرام 1439ق
28 مهرماه 1396ش
 بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.