LOGIN
دیدارها
shirazi.ir
"حضرت آیت الله العظمی شیرازی در دیدار تاجر هندی:"
خدمت به شیعیان، خدمت به اهل بیت علیهم السلام و کلید موفقیت است
کد 7614
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 14 آذر 1397 - 27 ربيع الأول 1440
در شامگاه روز یکشنبه 24 ربیع الأولی 1440ق (1397/9/11) تاجری هندی از ساکنان کشور ژاپن که در زمینه صادرات خودرو فعالیت دارد به همراه حجت الاسلام ادیب هندی، از وکلای مرجعیت در کشور هندوستان و مسئول شبکه ماهواره ای حضرت خدیجه سلام الله علیها با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله در شهر مقدس قم دیدار کرد.

در این دیدار معظم له طی سخنانی فرمودند: خدای عزوجل دو نیروی سترگ و بزرگ در وجود هر انسانی به ودیعت نهاده است که بیشتر اوقات با یکدیگر در حال چالش و منازعه هستند:

1. اعتقادات انسان است که آن را دوست و نیکو می داند؛

2. نیروی شهوت و هوس های نفسانی است.

دو نیروی یادشده چونان دو انسان مبتلا به دیابت هستند که هر دو نیک می دانند که قند و شیرینی شدیداً برای آنان خطرناک و زیان بار است، اما هوس و هوای نفس آنان را به خوردن قند و شیرینی فرا می خواند. به عنوان مثال اگر بر سر سفره ای ظرف شیرینی و حلوا بگذارند یکی از آن دو به جهت اعتقادش مبنی بر اینکه شیرینی برای او مضر است، اندکی نیز نمی خورد و با آرامش و خیال راحت و به دور از گزند بیماری در بستر خواب می آرامد، اما فرد دیگر بی توجه به باورهای خود و به پیروی از تمایلات خویش، بخشی یا تمام شیرینی موجود در سفره را می خورد و با بالارفتن قند خونش دچار عوارض آن می شود و حتی ممکن است بدین جهت جانش را از دست بدهد.

ایشان توضیح داده، فرمودند: آنچه بیان شد یک مثال در این زمینه است و هرکس در هرجا و در درون خود نیروی چالشگری دارد که میان اعتقادات و باورهای او و هوای نفس و شهواتش جنگ افروزی می کند. در مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و بهداشتی نیز همین مسأله وجود دارد. در واقع انسان در این معنا بر سر دوراهی قرار می گیرد: یکی اعتقادات و باورهاست و دیگری شهوات و تمایلات نفسانی.

مرجع عالیقدر تأکید کردند و فرمودند: انسان موفق هماره به باورها و اعتقادات خود پایبند بوده، از تن دادن به تمایلات و هواهای نفسانی پرهیز می کند. و در مقابل، علت اصلی عدم موفقیت اکثر انسان ها تن دادن به تمایلات و هوس های نفسانی و بی توجهی به باورها است. بنابراین تصمیم بگیرید که به اعتقادات خود عمل کنید و از تن دادن به شهوات و تمایلات نفسانی دوری کنید که تنها راه و کلید موفقیت همین است.

آن گاه معظم له خطاب به بازرگان هندی فرمودند: شما را سفارش می کنم که هرجا هستید به اعتقادات خود عمل کنید که خدمت به شیعیان از آن جمله و خدمت به اهل بیت علیهم السلام و کلید موفقیت به شمار می رود، من برای شما دعا می کنم.

سپس تاجر هندی گفت: بیست و هشت سال است که ساکن ژاپن هستم و خلق و خوی آنان را شناخته ام. مردم ژاپن بسیار خوب و درستکار و به گفته ها و وعده های خود پایبند هستند. دروغ نمی گویند و در معاملات و داد و ستدهای تجاری صداقت دارند، ولی باید فردی در جمع آنان حضور یابد و دین و تشیع را به آنان بشناساند و آنان را به دین و تشیع دعوت کند.

در ژاپن به ویژه در توکیو پایتخت ژاپن بیش از دو هزار نفر شیعه وجود دارند که حضور وکیل و نماینده ای از سوی حضرتعالی در آنجا بسیار ضرورت دارد. من آمادگی دارم در این زمینه همکاری کنم و هر خدمتی که از دستم برآید ارائه دهم.

همچنین در توکیو سه حسینیه وجود دارد که شیعیانی از هند و پاکستان و بنگلادش در آن حضور می یابند و همگی نیازمند کسی یا کسانی هستند که در زمینه ارشاد، فرهنگ و دانش، به ویژه در عرصه شعائر اصیل حسینی آنان را یاری دهند.

در پایان حضرت آیت الله العظمی شیرازی دام ظله خودنویسی را که با آن می نوشتند به تاجر هندی هدیه دادند و از حضور ایشان در بیت خود قدردانی کردند.
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.