LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
"بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی:"
ضروریات لوازم آموزشِ مؤثر و مفید باید در جهان اسلام فراهم شود
کد 7829
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 06 بهمن 1397 - 19 جمادى الأولى 1440
به مناسبت روز جهانی آموزش بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بیانیه ای صادر کرد که بخشی از آن به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدای منان در قرآن کریم خطاب به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرموده است: «وقل ربّ زدنی علماً؛ و بگو: پروردگارا، بر دانشم بیفزای» (طه/114).

در آستانه روز 24 ژانویه 2019 میلادی (1397/11/4) روز جهانی بزرگداشت آموزش از سوی جامعه جهانی این بنیاد از تمام رهبران و حاکمان و متولیان آموزش و پرورشِ جهان اسلام می خواهد عناصر و زمینه های آموزش مؤثر و مفید را فراهم آورده، در راه بسترسازی مناسب برای جویندگان دانش با جدیت بکوشد.

این بنیاد تأکید دارد که تحول بنیادین و رشد ملت ها و کشورها از دیرباز تا به امروز در گرو مراتب پیشرفت و ترقی علمی فرزندانش بوده و هست و امید دارد هیچ یک از کشورها در مسئولیت خود نسبت به مؤسسه های علمی و مراکز پژوهشی در زمینه های مختلف علوم آکادمیک یا کاربردی و دیگر رشته های علوم انسانی سستی نکرده، به آن بی توجهی نمی کنند.

بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی یادآوری می کند که بسیاری از کشورهای اسلامی به ویژه کشورهایی که دستخوش آسیب های ناشی از اقتصاد فروپاشیده و در رنج و محنت هستند یا کشورهایی که در خاورمیانه در آتش نابود کننده جنگ های ویرانگر می سوزند و در زمینه دریافت خدمات آموزشیِ الزامی عقب گرد داشته و از قافله دانش اندوزی باز می مانند، به مستلزمات بایسته ویژه آموزش اجباری سخت نیازمند هستند.

بنابر تحقیقات و بررسی ها و رهگیری های حقوقی، جوامع اسلامی به طور مشخص از عقب ماندگی بی سابقه سطح علمی و آموزشیِ مؤسسه های آموزشی سخت گلایه دارند و از دیگر سو بسیاری از محصلان از ادامه تحصیل منصرف می شوند که تماماً پیامد فروپاشی اقتصادی در بسیاری از کشورهای مورد نظر است.

این بنیاد تأکید دارد که حق تحصیل از بدیهیاتی است که عرف و قانون و شرع بر بایستگی آن تأکید دارند، لذا بر حاکمان و رهبران است که به گونه ای عمل کنند تا افراد جامعه سهم خود را از این حق به دست آورند.

وانگهی تحصیل و دانش اندوزی و ترقی علمیِ افراد جامعه تحول بنیادین ملت و جامعه را در تمامی امور زندگی به همراه خواهد داشت؛ چراکه ملت ها با دانش شکوفا شده و مدارج ترقی را طی می کنند.

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی از مؤسسه ها و نهادها و شخصیت های جهان اسلام می خواهد از رهگذر حمایت از مؤسسه های آموزشی مانند دانشگاه ها و دانش سراها و مدارس به گسترش دانش و دانش اندوزی کمک کنند، زیرا این اقدام تلاشی است که در دنیا و آخرت بایسته تقدیر است و خدای متعال اجر نیکوکاران را تباه نخواهد کرد.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.