LOGIN
بیانیه ها
alshirazi.org
بیانیه سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی محیط زیست
کد 8616
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 19 خرداد 1398 - 5 شوال المكرّم 1440
در آستانه پنجم ماه ژوئن میلادی (پانزدهم خردادماه) روز جهانی محیط زیست، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی) بیانیه ای صادر کرد که بخشی از آن به شرح زیر است:

حفاظت از محیط زیست و مقابله با آلودگی زیست محیطی از چالش های بزرگ و بغرنجی است که جامعه جهانی باید پیش از بحرانی و لا علاج شدن آن برایش چاره ای بیندیشد. این موضوع گریبان محیط زیست را گرفته است و زمانی اهمیت قضیه بهتر و بیشتر محسوس و ملموس می شود که می بینیم این پدیده حیات موجودات زنده کره زمین را به شدت تهدید می کند و این روند باعث بالا رفتن نمودار آلاینده ها و تجاوز به سیستم محیط زیست رهاورد فعالیت های انسانی حساب نشده می شود. از این رو، ضرورت اعلام خطر جهانی نسبت به ابعاد فاجعه در شرف وقوع را کاملاً باید لحاظ داشت و در راه متوقف کردن آلودگی و به کارگیری تمام ابزارهای کارآمد برای مبارزه با آن سخت و بی امان کوشید.

نگاهی به بیانیه های سازمان های ذی ربط که آلودگی زیست محیطی را در سراسر جهان رصد می کنند کافی است تا به عمق فاجعه و افزایش بی سابقه نمودارهای آلاینده ها پی ببریم؛ آلایندگی هایی که پیامدهای مخاطره آمیزی از خود بر جای می گذارند و روند رو به فزونی مرگ و میر، افزایش بیماری های گوناگون و پیچیده ای که همچنان لا علاج مانده و درمان و راه حلی برای آن یافت نشده است، چون سرطان های گوناگون و سرطان پوست، تولد نوزادان ناقص الخلقه و بیماری سل از آن جمله است.

حوادث طبیعی، مانند: سیل، طوفان و رانش زمین که جان هزاران انسان را گرفته و بسیاری از مردم را به مهاجرت وا می دارد دیگر پیامد آلودگی زیست محیطی است که امنیت جهانی را تهدید می کند.

قابل توجه این است که بیشتر کشورهای پدید آورنده و ایجاد کننده آلودگی زیست محیطی در نیمه شمالی کره زمین، یعنی همان کشورهای بزرگ صنعتی هستند که صنایع و تأسیسات بزرگ آن بیشترین گاز کربنیک را تولید می کند و بزرگ ترین حجم آلایندگی را دارد. آنچه این شرایط را وخیم تر کرده و به آن دامن می زند این است که ایالات متحده امریکا اخیراً از پیمان آب و هوای جهانی خارج شده است و این بدان معناست که اگر موضوع محیط زیست نادیده گرفته شود جهان از نظر محیط زیست افقی سخت تیره و تار خواهد داشت.

از سوی دیگر کشورهای توسعه یافته هستند که نمی توانند یا نمی خواهند منابع آلاینده فعال در مناطق خود را مهار کنند و تأسیسات صنعتی آن ها به رعایت معیارهای حفظ محیط زیست ملزم نیستند، چه رسد که موضوع محیط زیست و مبارزه با آلایندگی و آلاینده ها در دستور کار و استراتژی آن کشور قرار داشته باشد.

از این رو سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» در آستانه فرارسیدن روز پنجم ژوئن، روز محیط زیست نسبت به خطرهای برآمده از پدیده آلایندگی بر انسان و زندگی کره خاکی، هشدار داده و همگان را به پایبندی به تفاهم نامه های بین المللیِ مرتبط با محیط زیست و صیانت از آن در مقابل آلودگی دعوت و در راه به کار گرفتن بندهای آن تأکید می کند.
 
سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» ـ واشنگتن
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.