LOGIN
دیدارها
shirazi.ir
"حضرت آیت الله العظمی شیرازی در دیدار جمعی از بزرگان عشایر شهر مقدس کربلا:"
قیام شکوهمند 1920 میلادی را به جوانان عراق بشناسانید تا همچنان عراق سرزمین بزرگان بماند
کد 8657
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 26 خرداد 1398 - 12 شوال المكرّم 1440
در شامگاه روز پنجشنبه، نهم ماه شوال المکرم 1440ق (1398/3/23) بزرگِ سادات موسوی و بزرگ ساداتِ یاسری از عشایر غیور کشور عراق و شهر مقدس کربلا با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در شهر مقدس قم دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار یکی از شیوخ عشایر خطاب به مرجع عالیقدر گفت: من حامل سلام تمام مردم عراق، اقوام و دوستداران شما و دوستداران این خاندان شریف و مجاهد برای شما هستم؛ خاندان مجاهدی که شهیدانی در راه اسلام و تشیّع تقدیم کرده است.

امروزه تمام عشایر کربلای معلی و اطراف و نواحی آن سلام و قدردانی خود را تقدیم محضر مبارک شما می نمایند. از خدای سبحان و از کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و از مولا و سرورمان حضرت علی بن موسی الرضا علیهما السلام شاکر و سپاسگزاریم که فرصت دیدار شما را به ما عنایت کرده اند؛ دیدار روی نورانی شما که عبادت به شمار می رود. از حضرت باری تعالی مسألت داریم که سایه مبارکتان را بر سر ما و تمام مسلمانان پایدار و گسترده بدارد.

آن گاه مرجع عالیقدر پس از خوشامدگویی به میهمانان فرمودند: بدانید و روشن است که عراق، عراق و سرزمین امیرمؤمنان، امام حسین، موسی بن جعفر، امام جواد، امام هادی، امام عسکری علیهم السلام و سرزمین امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است. عراق همچنین کشور حضرت اباالفضل العباس، حضرت مسلم بن عقیل و امامزاده جلیل القدر، حضرت سید محمد، فرزند بلافصل امام هادی علیهم السلام است. عراق از میان تمام سرزمین ها سرزمین بزرگان است و هیچ جایی از جهان همچون این کشور این تعداد از بزرگان در خود ندارد.

معظم له در ادامه فرمودند: همگان به اندازه توان خود مسئولیت دارند. عشایر مؤمن و موفق کربلا و جنوب و مرکز عراق سپر دفاعی تشیّع و عراق هستند و از دیرباز و پیش از قیام 1920 میلادی و پس از آن تا به امروز حامی و مدافع مرجعیت بوده و هستند.

ایشان تأکید کردند: قیام شکوهمند سال 1920 میلادی مردم عراق به رهبری مراجع و علما بر ضد اشغالگران انگلیسی همچنان مظلوم است و مردمی که در این راه جانفشانی ها کردند و هزاران تن شهید دادند نیز مظلوم هستند. مظلوم ماندن این قیام و مردمی که در راه نجات عراقِ اهل بیت علیهم السلام قیام کردند از آن روست که از جمعیت جوان عراق، اندکی یعنی یک در هزار از آنان از قیام شکوهمند سال 1920 میلادی اطلاع و آگاهی دارند.

در سال 1920 میلادی و بر اساس آمار آن زمان جمعیت عراق به پنج میلیون نفر نمی رسید که سلاح جنگی نداشتند و بی دفاع بودند. در مقابل بریتانیا بزرگ ترین و قدرتمندترین کشور جهان بود؛ چراکه هندوستان با جمعیت چهارصد میلیونی و چین با جمعیت ششصد میلیونی از مستعمره های انگلستان بودند. با این آمار یک جمعیت و نیروی یک میلیاردی پشتوانه انگلستان بود.

در آن زمان بریتانیا با قوی ترین سلاح های روز از جمله بمب به عراق حمله کرد و شهری را مورد حمله قرار داد که از آن روز تا به امروز «نارنجی» خوانده شده و می شود. اما علی رغم برتری قوای انگلستان و دست خالی بودن مردم عراق، جمعیت کمتر از پنج میلیون نفری بر نیروهای اشغالگر انگلیسی با پشتوانه یک میلیارد جمعیت پیروز شد.

حضرت آیت الله العظمی شیرازی دام ظله در پایان این دیدار فرمودند: پیروزی آن روزگار دستاورد اراده، عزم، فداکاری و رهاورد سپر، یعنی عشائر غیور بوده است. تأکید و اصرار دارم که پسران و دختران دانشگاهی، محصل، در حال خدمت، بازاری و شاغل را گرد آورید و مورد عنایت قرار دهید تا دامنه این سپر همچنان در آینده تاریخ امتداد یابد، چنان که در تاریخ گذشته این گونه بوده است. این سفارش من به شما و دیگر برادران است، وصلی الله علی محمد وآله الطاهرین.
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.