LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
بیانیه سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان به مناسبت روز گورهای دسته جمعی در عراق
کد 37077
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 09 خرداد 1402 - 10 ذوالقعدة الحرام 1444

به مناسبت شانزدهم ماه مه، روز گورهای دسته جمعی در عراق، سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان بیانیه ای صادر کرد که به شرح زیر است:

در شانزدهم ماه مه، مردم عراق روز گورهای دسته جمعی در عراق را گرامی داشتند تا یاد قربانیان دوران دیکتاتوری را که چهار دهه با آهن و آتش بر عراق حکومت کردند گرامی بدارند.

دولت عراق شانزدهم ماه مه را به عنوان روز ویژه برای گورهای دسته جمعی که اولین گور دسته جمعی در منطقه المحاویل در استان بابل در سال 2003 کشف شده بود، تصویب کرد.

سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان ضمن همدردی با مردم عراق، به ویژه مسلمانان شیعه در آن کشور، از آنجایی که قسمت اعظم مردم این قشر قربانی گورهای دسته جمعی شده اند، محکومیت شدید خود را نسبت به آن قتل عام ها اعلام می کند و از نهادهای محلی و بین المللی حقوق بشر می خواهد تا برای ردیابی و محاکمه همه کسانی که در این جنایات فجیع دخیل بوده اند، تلاش کنند.

همزمان از مقامات عراقی و سازمان های حقوق بشری می خواهد تا گورهای دسته جمعی ای که هنوز در چندین شهر عراق کشف نشده اند را کشف کنند.

طاغوت ها، افراط گرایان و برخی تروریست ها در سال های گذشته و پس از سیطره گروه تروریستی داعش بر برخی شهرها، قتل عام های غیرنظامیان شیعه را مرتکب شده اند که تعداد آن ها به بیش از هزاران نفر در مناطق متفرقه در شمال عراق برآورد شده است، که در نتیجه منجر به ایجاد گورهای دسته جمعی، به ویژه در شهرهای موصل و صلاح الدین شده که هنوز کشف نشده اند.

سازمان جهانی دیدبان حقوق شیعیان - واشنگتن

  • نظری برای این خبر درج نشده است.