LOGIN
بیانات
shirazi.ir
"حضرت آيت الله العظمي شيرازي:"
داشتن اخلاص و کوشش ملاک هر پاداش است
کد 2007
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 06 اردیبهشت 1388 - 1 جمادى الأولى 1430

 

مرجع عالي قدر حضرت آيت الله العظمي حاج سيد صادق حسيني شيرازي جمعه گذشته در ديدار با جمعي از اعضاي هيأت مذهبي فاطميه اصفهان که در بيت معظم له برگزار شد با اشاره به شخصيت وجودي و ممتاز صديقه ي طاهره حضرت فاطمه ي زهرا سلام الله عليها اظهار داشتند:

مقام و منزلت حضرت زهرا سلام الله عليها به قدري بلند و عظيم است که اين قدر و منزلت را تنها خداي متعال، پيغمبر اکرم صلي الله عليه وآله، اميرالمؤمنين علي عليه السلام و فرزندان معصومش مي دانند و همه ي ما از درک و فهم آن عاجز و ناتوانيم.

ايشان در ادامه با بيان واقعه اي تصريح کردند: در علم فقه کتابي است به نام «جواهر الکلام» که بيش از هزار سال پس از هجرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و حدود دويست سال قبل نوشته شده است که در خلال اين هزار و اندي سال، هزاران فقيه تصميم به نگارش چنين کتابي را گرفته و البته صدها کتاب نيز در اين زمينه نوشته شده است لکن هيچ کدام به جز شخص صاحب جواهر موفق به اين کار نشده اند.

ايشان افزودند: تنها اين کتاب و مرحوم حاج شيخ حسن معروف به صاحب جواهر است که موفق شده کتابي کامل و مختصر در زمينه ي فقه بنويسد زيرا کتب فقهي پيش از او يا کامل بوده اما مختصر نبوده است و يا مختصر نوشته شده اما کامل نبوده اند و لذا اين افتخار تنها نصيب صاحب جواهر شده است.

معظم له در ادامه ي سخنان خود خاطر نشان کردند: کساني که اهل فقه هستند، مي دانند که جواهر نوشتن کار ساده اي نيست، بلکه امري بسيار سخت و دشوار است که تنها يک نفر در ميان صدها و صدها فقيه شيعه موفق به انجام آن شده است؛ لذا برخي گفته اند که اين کتاب يک معجزه است.

حضرت آيت الله العظمي شيرازي با بيان اين مقدمه در بخش ديگري از سخنان خود افزودند: در زمان مرحوم صاحب جواهر، فردي عادي و بازاري به نام شيخ کاظم ازري بوده است که البته وي نه عالم بوده است و نه فقيه بلکه صرفا داراي طبع شعر بوده و شعر مي سروده است که يک قصيده ي عربي هم راجع حضرت زهرا سلام الله عليها دارد که در آن به محور بودن حضرت فاطمه سلام الله عليها در عالم وجود و هستي اشاره کرده است.

ايشان در ادامه بيان داشتند: در احوال صاحب جواهر گفته اند که ايشان فرموده است اگر خداي متعال ثواب نوشتن کتاب جواهر را به اين شاعر بدهد و ثواب سرودن اين قصيده را نيز به من بدهد، پذيرفته و آن را قبول مي کنم؛ که اين موضوع نشان دهنده اجر و ثواب عظيمي است که در اثر خدمت به ساحت مقدسه ي حضرت زهرا سلام الله عليها به دست مي آيد، زيرا که خداي متعال همه چيز را به وجود مقدس ايشان و محوريت فاطمه ي زهرا سلام الله عليها معرفي کرده و مي گويد: «فاطمة وأبوها وبعلها وبنوها؛(1) فاطمه و پدر فاطمه و همسر فاطمه و فرزندان فاطمه صلوات الله عليهم اجمعين».

معظم له تصريح کردند: اين سخن صاحب جواهر که حاضر به پذيرفتن چنين کاري هستند، امر بزرگي است زيرا صاحب جواهر براي نوشتن اين کتاب زحمات بسياري کشيده به طوري که در احوال او گفته اند براي اينکه بتواند اين کتاب را تمام کند و به آخر برساند، نذر کرده بود که هر روز مقدار معيني بنويسد و حتي زماني که به او خبر مي دهند که پسرت فوت کرده است و مي خواهند او را تشيع کنند، مي گويد فعلاً نه، زيرا نذر کرده ام و بايد اول کتاب را بنويسم، لذا ابتدا در کنار جسد فرزندش کتاب را مي نويسد و سپس در مراسم او شرکت مي کند؛ که اين نشان دهنده عزم راسخ و زحمات طاقت فرساي اين فقيه و عالم بزرگ است.

مرجع تقليد شيعيان جهان در ادامه سخنان خود با اشاره به چگونگي ملاک بودن پاداش افزودند: طبق قرآن کريم و نيز روايات موجود ملاک پاداش دادن دو چيز است که يکي از آنها درصد و ميزان اخلاص و ديگري کوشش کردن است که هر چه اين دو بيشتر باشد، پاداش آن نيز بيشتر است.

ايشان در ادامه با طرح اين پرسش که ما براي حضرت زهرا سلام الله عليها چه کاري مي توانيم انجام دهيم، خاطر نشان ساختند: اولين کاري که ما مي توانيم انجام دهيم اين است که از اخلاص حضرت زهرا سلام الله عليها درس گرفته و سعي کنيم تا جايي که توانسته و قابليت داريم از آن استفاده کرده و سود ببريم و سعي کنيم تا براي حضرت زهرا سلام الله عليها باشيم که بودن براي حضرت زهرا سلام الله عليها يعني براي خدا بودن و خدايي شدن.

ايشان ادامه دادند: دومين مورد نيز کوشش است. کوشش کردن در اين راه که بتوانيم از اين نور حقيقت که خداي متعال براي اهل بيت عليهم السلام قرار داده است، استفاده کنيم و ديگران را نيز با اين نور حقيقت آشنا سازيم.

معظم له در پايان سخنان خود افزودند: جميع اين اعمال باعث مي شود تا در روز حسرت از حسرت انسان کاسته شود.

گفتني است پيش از سخنان آيت الله العظمي شيرازي، آيت الله حجت ابطحي ضمن تشريح برخي از فعاليت هاي هيئت فاطميه، نمونه هايي از پوسترهاي مذهبي که به مناسبت ايام فاطميه طراحي و چاپ شده بود را به رؤيت و استحضار معظم له رسانيد.

 

 

 

 

 

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

 

1) مفاتيح الجنان، حديث کساء.

 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.