LOGIN
بیانات
alshirazi.org
"حضرت آیت الله العظمی شیرازی:"
تبلیغ غدیر با رسانه ی روز سبب گرایش بیشتر مردم به حقیقت خواهد شد
کد 3584
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 21 مهر 1393 - 18 ذوالحجّة الحرام 1435
 
 
 
 
مرجع عالیقدر شیعیان جهان، حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی، همزمان با ایام دهه فرخنده غدیر، روز یکشنبه در درس خارج فقه خود بمناسبت عیدالله الاکبر غدیر، بیانات مهمی ایراد فرمودند.

مرجع عالیقدر در ابتدا بزرگترین عید امت اسلام، عیدالله الاکبر غدیرخم را به علما، وعاظ و مدرسین حاضر در محفل و به همه مسلمانان، مؤمنان و مستضعفان جهان از مسلمین و غیر مسلمین تبریک گفته و فرمودند: عیدالله الاکبر غدیر بشارت بزرگ و همه جانبه و توأم با خیر و برکت برای همگان بوده و هست و در آینده با خیر و برکتی بیش از پیش خواهد بود ان شاء الله تعالی، امیدوارم با لطف خدا و عنایات حضرت بقیت الله مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف و تعجیل ظهور، این عید سعید غدیر برای تمام جهانیان مورد خیر و برکت، خوشی و سعادتِ فراگیر قرار بگیرد، ان شاء الله.

حضرت آیت الله العظمی شیرازی در ادامه در تشریح آیه کریمه ی: «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ؛ ای پیامبر آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده کاملاً ابلاغ فرما»(مائده/67) بیان داشتند که خدای متعال امر به تبلیغ فرموده و حضرت رسول در ضمن تبلیغِ جانشینی امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام نیز امر به تبلیغ آن نموده و فرمودند: «فلیبلّغ الشاهد منکم الغائب» بنابراین تبلیغی که پیامبر اکرم در خطبه مفصله ی غدیر بدان اشاره فرمودند و با لام امر به آن پرداختند، یک واجب کفایی است، برای آنهایی که رسول خدا پیامبر آنان می باشند و آنها تمام بشریت می باشند. همانطور که در قرآن بدان اشاره شده است که «وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا کَافَّةً لِّلنَّاسِ»(سبأ/28) یعنی رسول خدا پیامبر تمام بشر هستند تا روز قیامت. این تبلیغ که خدای متعال به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله امر فرمود، روایات متواتره ای از کل طوائف مسلمین بر این است که مراد تبلیغ جریان غدیر بوده است و آن ابلاغ، اعلان عمومی بعد از اعلان های متعدد به ولایت امیرمؤمنان حضرت علی صلوات الله علیه می باشد. همانطور که خود پیامبر اکرم این ولایت را به اذن خدا داشتند و با تعبیرهای مختلفی در خطبه ی غرّای رسول خدا وارد و بیان شده است.

مرجع عالیقدر تأکید فرمودند: رسول خدا در واقعه غدیر با جمعیتی که مکرر نقل شد که یکصد و بیست هزار مرد و زن، جوان و نوجوان، پیرمرد و پیرزن در آن حاضر بودند و آن خطبه غرا را ایراد فرمودند و طبق نقلی که وارد است بطور طبیعی صدای پیامبر به همه نمی رسید، بدین وسیله دهها فرد با فاصله هایی در ارتفاعی می ایستادند و جمله جمله فرمایشات پیامبر خدا را تکرار می کردند که به همه جمعیت برسد. تبلیغ پیامبر اکرم این طور بود و با این کیفیت انجام گرفت که در آن زمان مرسوم بود.

معظم له در ادامه با تبیین نوع تبلیغ غدیر در بعد از شهادت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند: بعد از رسول خدا صلی الله علیه وآله نیز ائمه اطهار علیهم السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در خطبه ها و فرمایشاتشان تبلیغ غدیر را مناسب و متعارف زمان خود انجام دادند. بعدها به وسیله کتاب (بصورت نسخه ای) و سخنرانی ها توسط علمای اسلام و متفکرین، مؤمنین، مؤمنات، هر مؤمنی در حد خودش انجام این وظیفه واجب کفایی را برعهده داشتند.

ایشان در تبیین تبلیغ غدیر در قرن های بعد فرمودند: بعدها که صنعت چاپ آمد و چاپ کتاب آغاز شد علمای اسلام با تمام مشکلاتی که مسأله چاپ داشت (عده ای را مأمور این امر مهم می کردند و به بلاد دوردست سفر می کرده و با توجه به خطرات جانی و مالی ای که برای مأمورین این امر بوجود می آمد) برای انجام این واجب کفایی از صنعت چاپ بهره می بردند تا آن اتمام حجتی باشد برای فردی که عمل نمی کند و ارشاد باشد برای آنان که عمل می نمایند.

حضرت آیت الله العظمی شیرازی در ادامه با بیان مستبصر شدن بسیاری از اقشار مختلف مردم بوسیله کتابهایی همانند الغدیر علامه امینی رضوان الله تعالی علیه و کتابهایی که در حقانیت ولایت امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام تألیف شده و می شود، آن را نتیجه عمل نمودن به واجب کفایی دانسته و فرمودند: چاپ کتاب در این باب، سبب هدایت جمعیت انبوهی از مردم به مذهب اهل بیت علیهم السلام شده است.

ایشان در ادامه فرمودند: تبلیغ، در هر زمان باید مطابق عصر و زمان خود باشد، مثلاً: تبلیغ در زمانی توسط کتاب و نشریات بود و الان هم بسیاری از این موهبت استفاده می کنند. ولی امروزه با توجه به پیشرفت علم و صنعت می توان گفت در امر تبلیغ، این عصر، عصر ارتباطات و دهکده واحده است. مهمترین وسیله جهت رسانیدن مطالب امروز رسانه های اینترنت و شبکه های ماهواره ای است. در عصر حاضر هزاران شبکه های ماهواره ای در جهان در حال اشاعه فحشا، فساد، گمراهی، ضلالت و معاندت با قرآن مجید و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می باشند. لذا بر همگان واجب است به نحو واجب کفایی، جهت ابلاغ غدیر، وسایل رسانه ای روز را تهیه و معارف غدیر را توسط آن به تمام بشریت برسانند. چرا که مقدمات وجود این واجب، مطلق بوده و مانند چاپ کتاب در باب ابلاغ غدیر می باشد.

ایشان افزودند: در اهمیت واجب کفایی همین بس که اتقیای فقهای عظام در آن عصر در زمانی که مردم به نان شبشان محتاج بودند، برای انجام رساندن واجب کفایی هزینه های بسیاری می پرداختند تا دین مبین اسلام، فرهنگ قرآن و اهل بیت حفظ شود.

مرجع عالیقدر با تحسین شبکه های ماهواره ای خدوم شیعه در عصر حاضر افزودند: الحمدلله شبکه های ماهواره ایی هستند که در حال تبلیغ احکام، اخلاق، معارف و علوم اهل بیت علیهم السلام که معرف فرهنگ قرآنی بوده و هستند، می باشند. ولی این تعداد شبکه ها خیلی کم است چرا که در مقابل هجمه های بد اخلاقی و عنادهایی که در مقابل اهل بیت علیهم السلام می باشد هرگز قابل مقایسه نیست.

مسئولیت تبلیغ غدیر بدون شک مسئولیت همه مردم است. این یکی از مصادیق روشن امر به معروف در جهت مثبت آن و نهی از منکر در جهت منفی آن می باشد و فقط نیاز به قدرت و احتمال تأثیر دارد.

در گذشته یک روایت خواندن هزینه های بسیاری داشت اعم از کشته شدن و شکنجه های فراوان و زندانی شدن. ولی امروزه در یک شبکه ماهواره ای یک روایت به بسیاری از مردم در نقاط مختلف جهان می رسد.

ایشان افزودند: مسئولیت تبلیغ غدیر مسئولیت همه ی حوزه های مقدسه ی علمیه، دانشگاه ها و همه اقشار جامعه اعم از سیاسیون، تجار، بازاریان، دانشگاهیان، حوزویان، جوانان، زن و مرد است. چرا که این امر، از ضروریات اسلام است. هر شخصی در حد قدرتش مسئولیتش بیشتر است.

مرجع عالیقدر فرمودند: اهل علم از طلبه های مبتدی گرفته تا مراجع عظام تقلید، نسبت مسئولیتشان به مراتب از دیگران بیشتر و به اندازه علم و قدرتشان سنگین تر می باشد، اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام آنچنان اساسی را برای شیعه پی ریزی کرده اند، که مرجعیت شیعه مهمترین قدرت را دارا بوده و هست، هم در گذشته و هم امروز. تاریخ نمونه های متعددی را نشان داده که به دو نمونه از آن اشاره می شود.

آنگاه مرجع عالیقدر با اشاره به قدرت مرجعیت شیعه جهت نمونه ی اول از جریان مسأله تحریم تنباکو توسط میرزای بزرگ شیرازی و نجات دادن ایران از یک استعماری که در آن روز بعنوان بزرگترین قدرت استعماری روی کره زمین بود و در جهت نمونه ی دوم از جریان مرحوم محمد تقی شیرازی و نجات دادن مردم عراق از همان استعمار پیر و ابرقدرت استعماری انگلیس فرمودند: اهل بیت عصمت و طهارت مرجعیت شیعه را خود به راهنمایی رسول خدا و امر آسمانی پایه و اساسش را بنا نمودند. در روایات معصومین علیهم السلام در عصر غیبت صغری و بلکه قبل از آن، مرجعیت جامع الشرائط را برای تقلید و تبعیّت در احکام دین و دنیا مقرر نموده و فرمودند: «انهم حجّتی علیکم؛ آنان حجّتِ من هستند بر شما مردم». از این رو در عصر غیبت کبری مرحوم میرزا سید محمد حسن شیرازی معروف به میرزای بزرگ و صاحب فتوای تحریم تنباکو توانستند استعمارگر بزرگ آن زمان یعنی استعمار پیر که می خواست از طریق شرکت های تنباکو نفوذ استعماری خود را بر ایران اعمال کند، مأیوس نماید و او را ذلیلانه از ایران براند، و نیز مرحوم میرزا شیخ محمد تقی شیرازی معروف به رهبر انقلاب عراق با فتوای معروفشان و تبعیت شیعه در عراقِ آن روز از ایشان، اعم از حوزه های علمیه، دانشگاه ها، عشائر، کسبه و تجار توانستند، بزرگترین قدرت استعماری آن روز، یعنی استعمار پیر که عراق را اشغال نظامی کرده بود از عراق با خواری، ذلت و خسارت های فراوان مطرود سازند.

سپس معظم له افزودند: آری مرجعیت شیعه در کمتر از نیم قرن این دو کشور مسلمان شیعه یعنی ایران و عراق و آن هم با آن جمعیت کم و نیروی کم را نجات داد. امروزه حوزه های علمیه شیعه قدرت بزرگ و بالقوه ای است که در اختیار مرجعیت هست که می توان آن را بالفعل کرد. میرزای شیرازی توانست با یک فتوا، بزرگترین قدرت روی کره زمین را بهم بزند. این نتیجه پی ریزی ائمه اطهار علیهم السلام است که این قدرت معنوی و مادی را در اختیار مرجعیت با تقوای شیعه قرار داده است.

بیرون کردن استعمار از ایران و عراق نیز نتیجه تبلور غدیر بود که با یک فتوا و یک سخن مرجعیت دینی استعمار را از این دو کشور مسلمان بیرون کرد.

مقام رفیع فقاهت فرمودند: شیعه چنین قدرتی را در خود دارد و حال باید غدیر در دنیا به جهانیان برسد و راه تبلیغ و رساندن آن در این زمان همان وسایل رسانه ای روز اعم از اینترنت و شبکه های ماهواره ای هستند و همه باید این سعی را بکنند که توسط آن، غدیر را به همگان برسانند. هر فردی در حد خود، هر فقیر و پولداری هم می تواند در این راه سهیم باشد.

متأسفانه الان شبکه های مخصوصی وجود دارد که ـ العیاذ بالله ـ به زبان های متعدد به سبّ به پیامبر اکرم وارد عمل شده اند و در شبانه روز دروغ های بسیار تأسف باری را به رسول خدا صلی الله علیه وآله نسبت می دهند. باید صدای غدیر را به همین دشمنان نیز رساند، شاید آنها نیز پذیرفتند.

حضرت آیت الله العظمی شیرازی فرمودند: به همه مؤمنان در سراسر دنیا عرض می کنم که سعی جدیدی کنند تا فرمایش قرآن کریم در امر غدیر و تبیین آن در دنیا تحقق پیدا کند. و امروز بهترین وسیله، شبکه های ماهواره ای است که هرگاه یک سخنرانی و یک روایت از آن نقل شود، یک جا و همزمان میلیونها و دهها میلیون و چه بسا اگر پوشش قوی باشد صدها میلیون در یکجا از شما می شنوند.

ایشان افزودند: شاید بزرگترین اجتماع در تاریخ چهارده معصوم، اجتماع غدیر بوده که 120 هزار نفر یکجا جمع شدند. الآن 120 میلیون نفر در یک زمان سخن شما را بوسیله ماهواره ها می شنوند. شما ناقل سخنان قرآن و عترت هستید و چه بسا این سخنان به دهها و صدها کیلومتر آن طرفتر به آنها برسد و روی افراد اثر بگذارد.

مرجع عالیقدر در خاتمه فرمودند: همه مسئولند. حوزه های مقدسه علمیه شیعه مسئولیتشان از همه بیشتر است چون قدرت بالفعل و بالقوه شان از همه بیشتر است. لذا امیدوارم با فضل خدای متعال و عنایت خاصه امام زمان ارواحنافداه این توفیق برای همگی خصوصاً برای حوزه های علمیه و مراجع معظم تقلید (بالخصوص) اعلی الله کلماتهم حاصل و آماده بشود، ان شاء الله تعالی.
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.