LOGIN
بیانات
alshirazi.org
"بازخوانی بیانات آیت الله العظمی شیرازی در گردهمایی بانوان 1435:"
جایگاه بانوان در نگاه دورماندگان از تفکر اهل بیت علیهم السلام
کد 6826
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 14 تیر 1397 - 21 شوال المكرّم 1439
         
مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله فرمودند: خود باید تحقیق کنید و خود در این زمینه مسئولیت دارید و بدانید که یکایک بانوان و آقایان و جوانان مسلمان به جهت پذیرفتن مطلبی و عمل به آن، در قیامت مورد بازخواست قرار خواهند گرفت و قرآن کریم در این معنا می فرماید: «وَقِفُوهُمْ إِنَّهُم مَّسْئُولُونَ؛ آنان را جهت بازپرسی نگهدارید»(صافات/24).
 به همین جهت از شما بانوان و آقایان با ایمان می خواهم در حد توان مطالعه کنید و اگر موردی برای شما روشن نبود تحقیق کنید و از شایستگان در این زمینه بپرسید.
 حضرت آیت الله العظمی شیرازی تأکید نمودند: در این جا لازم می دانم چند مورد از صدها مورد انحراف افراد، از اهل بیت علیهم السلام و بدفرجامی آنان را بیان کنم. شخصی از این جماعت که عالم معروفی است و کتابش چاپ و منتشر شده و به عنوان یک کتاب اسلامی در مجامع علمی تدریس می شود و آن فرد خود را عالم مسلمان می داند؛ او در این کتاب آورده است: «خدای ـ تبارک و تعالی ـ انواع حیوانات را آفریده است. نوعی برای حمل بار، مانند چارپایان، نوعی دیگر برای تغذیه ی انسان، مانند گاو و گوسفند آفریده است. گونه دیگر نیز آفریده است که زنان بوده و آفرینش آنان به شکل انسان از آن جهت است که مردان وحشت نکنند».
 
این سخنان ناپخته و بی ربط در حالی بیان شده است که قرآن کریم زن را گرامی داشته، او را بخشی از وجود مرد دانسته، آن جا که می فرماید: «خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا؛ همسرانی از جنس خود شما برای شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید»(روم/21).
 
در جای دیگر و با در کنار هم قرار دادن زن و مرد، می فرماید: «إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ؛ مردان مسلمان و زنان مسلمان، مردان با ایمان و زنان با ایمان»(احزاب/35) ولی فردی پیدا می شود که زن را در شمار حیوانات قرار می دهد.
 
این نگرش و بیان، نتیجه ی انحراف از اهل بیت علیهم السلام است و البته انحراف از اهل بیت عصمت و طهارت چنین فرجامی خواهد داشت.
 
ایشان جهت بیان مورد دیگری در این زمینه فرمودند: کتابی وجود دارد به نام البحر الزخار. در این کتاب یکی از امامان و پیشوایان مذهبیِ منحرف از اهل بیت علیهم السلام مطلبی گفته است که با هیچ عقل و منطقی سازگاری ندارد. او می گوید: «اگر میان دختری در مشرق و پسری در مغرب عقد ازدواج واقع شود، اگر یکدیگر را نبینند، ولی دختر باردار شود و بچه ای به دنیا بیاورد، فرزند، به مرد ملحق می شود و او پدر نوزاد خواهد بود».
 
معظم له پرسش گونه فرمودند: او که خود را امام می خواند و نیز دیگر منحرفان از اهل بیت علیهم السلام چه می خواهند بکنند؟ مسلّماً او در پی گشودن راه فساد به نام دین و اسلام هست و هرگاه جامعه از اهل بیت علیهم السلام فاصله بگیرد و از مسیر آنان منحرف شود، همین نتیجه به بار خواهد آمد.
 
ایشان افزودند: این روند بی منطق و دور از عقل نتیجه ی منحرف شدن از اهل بیت علیهم السلام است. در همین کتاب البحر الزخار از قول برخی منحرفان از اهل بیت علیهم السلام که خود را امام می خوانند آمده است که طولانی ترین مدت بارداری نُه سال است! این بدان معناست که اگر شخصی بمیرد و نُه سال بعد بیوه اش بچه ای را به دنیا بیاورد این بچه به شخص متوفی تعلق پیدا می کند. این افراد خود را دنباله رو قرآن می خوانند، در حالی که با آن بیگانه اند و راهی را گشوده اند که جامعه ی اسلامی را به فساد می کشاند و هیچ نتیجه ای جز فساد به دنبال ندارد. این ادعا از نظر علمی باطل است و به هیچ وجه ممکن نیست که بچه به مدت نُه سال در شکم مادر بماند. البته صاحب این فتوا ـ که امام المسلمین خوانده می شود ـ در روزگاران دور زندگی می کرده است، ولی در روزگار ما نیز به فتوایش عمل می شود و موارد دیگر این انحراف ها نیز وجود دارد.
 
همه ی ما در این زمینه مسئولیت داریم: مرد و زن و پیر و جوان و طبقه ی جوانان که وقت بیشتری دارند به شنیده ها بسنده نکنند، بلکه ببینند قرآن کریم، پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و عترت پاک آن حضرت چه می فرمایند؛ چارچوبی که هر سه را در بر گیرد، نه آن که بخشی از قرآن پذیرفته شود و پاره ای دیگر نه، یا قرآن و پیامبر، اما بدون عترت.
 
همگی باید در چارچوب قرآن، پیامبر و عترت علیهم السلام حرکت و فعالیت داشته باشند تا دچار خطا و اشتباه و انحراف نشوند، چراکه اگر انسان بتواند تحقیق کند اما نکند، خدای متعال عذری از او نخواهد پذیرفت.
 
جهت مشاهده مشروح بیانات مرجع عالیقدر آیت الله العظمی شیرازی در گردهمایی بانوان در ماه مبارک رمضان 1435ق به لینک زیر مراجعه نمایید:
 
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.